بهترین کارها برای مراقبت از دندان

فهرست مطالب

دندان‌ها یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر محسوب می‌شوند که به دلایل مختلف ممکن است آسیب ببینند و نیاز به اقدامات درمانی داشته باشند. از طرفی، دندان درد یکی از عارضه‌های ناخوشایند است که می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

از این رو توصیه می‌کنیم به سراغ اقدامات و راهکارهایی بروید که در روند مراقبت از دندان‌ها مؤثر هستند و می‌توانند شما را از این عارضه ها به دور نگه دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند نمونه از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین راهکارها در این زمینه بیشتر آشنا شوید و در طول روز از آن‌ها استفاده کنید تا دندان‌ها سالمی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درمان سریع دندان درد در شب

نکات مراقبتی از دندان ها

همه ما تمایل داریم که دندان‌های سالم و سفید داشته باشیم که عملکرد فوق‌العاده‌ای نیز در زمان جویدن و غذا خوردن داشته باشند. خرابی دندان‌ها می‌تواند اثرگذاری منفی در این زمینه به دنبال داشته باشد و در برخی از مواقع بیماری‌های مختلفی را هم ایجاد کند. در این بخش قصد داریم به معرفی چند نمونه از بهترین و مطلوب‌ترین نکات مراقبتی که می‌توانید برای داشتن دندان‌های سالم از آن‌ها استفاده کنید، بپردازیم.

مسواک زدن
یکی از مهم‌ترین، مؤثرترین و بهترین روش‌های مراقبتی که می‌توانید از آن استفاده کنید، مسواک زدن است. به ‌صورت کلی هر فرد در طول روز باید حداقل دو بار مسواک بزند تا دندان‌های خود را از خطر پوسیدگی به دور نگه دارد.

یکی از مواقعی که حتما باید مسواک بزنید، شب‌ها قبل از خواب است. باقی ماندن ذرات مواد غذایی و آلودگی‌هایی ازاین‌دست در بین دندان‌ها، می‌تواند اثرات مخربی را به دنبال داشته باشد که یکی از شایع‌ترین آن‌ها پوسیدگی و فرسودگی دندان‌ها است.

برای اینکه مسواک زدن اثرگذاری مطلوبی را برای شما به دنبال داشته باشد، باید حداقل دو دقیقه طول بکشد. به‌ عبارت بهتر، باید هر نیم فک را به مدت 30 ثانیه مسواک بزنید تا تمام آلودگی‌ها و پلاک‌های دندانی جمع شده در طول روز، از بین بروند. به خاطر داشته باشید که مسواک را باید هر سه ماه یک بار تعویض کنید تا کارایی خود را از دست ندهد. به‌ طور کلی برای کسب بهترین نتیجه از مسواک زدن، حتما باید این کار را به‌ صورت اصولی و دقیق انجام دهید.

مسواک زدن صحیح دندان

استفاده از خمیر دندان فلوراید
از دیگر نکات مهمی که در این زمینه باید در نظر داشته باشید، انتخاب خمیردندان مناسب است. خمیردندان مناسب می‌تواند بر روی سلامت دندان‌های شما اثرگذاری بسیار زیادی داشته باشد. بر این اساس توصیه می‌کنیم به سراغ دندان‌های حاوی فلوراید بروید که توانایی محافظت از مینای دندان‌های شما را دارند. چنین خمیردندان‌هایی می‌توانند از پوسیدگی دندان‌های شما تا حد زیادی جلوگیری کنند.

در اغلب مواقع محصولاتی که حاوی مواد سفیدکننده و یا متریال بی‌کیفیت هستند، می‌توانند به ‌مرور زمان باعث پوسیدگی دندان‌های شوند. از این رو توصیه می‌کنیم حتما در زمان انتخاب خمیردندان وسواس زیادی به خرج دهید و گزینه‌های باکیفیت را انتخاب کنید.

استفاده از نخ دندان
در کنار مسواک زدن، شما باید اقدامات دیگری هم برای از بین بردن آلودگی‌های جمع شده در بین دندان‌های خود انجام دهید. یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارها در این زمینه، استفاده از نخ دندان است. نخ دندان به اندازه مسواک زدن در این زمینه اثرگذار بوده و اهمیت دارد. بسیاری از نواحی بین دندان‌ها معمولا قابل تمیز شدن با مسواک نیستند و شما از این طریق نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. از این رو نیاز به ابزاری دارید که بتوانید این فاصله‌ها را به‌ خوبی تمیز کنید.

نخ کشیدن اصولی دندان ها

استفاده از دهان شویه
به ‌صورت کلی یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین اقدامات در این زمینه، رعایت بهداشت دهان و دندان است. از جمله راهکارهایی که به رعایت بهداشت دهان کمک می‌کند، می‌توانیم استفاده از دهان‌شویه‌های مختلف را معرفی کنیم. بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده از نخ دندان در این زمینه چندان تأثیری نداشته و نمی‌تواند شرایط دهان و دندان را ارتقا دهد؛ در صورتی که دهان‌شویه می‌تواند اسید موجود در دهان را به میزان قابل ‌توجهی کاهش داده و از خطر پوسیدگی دندان‌ها تا حد زیادی، کمتر کند.

برای کسب اثرگذاری بیشتر و بالاتر، توصیه می‌کنیم از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید در این زمینه استفاده نمایید. دهان‌شویه را باید به مدت 2 دقیقه در دهان حرکت دهید تا تمام بخش‌ها و بافت‌های دهان به ‌صورت کامل تمیز شوند. در برخی از مواقع که دسترسی به دهان‌شویه‌های مناسب در این زمینه ندارید، می‌توانید از محلول آب و نمک در این زمینه استفاده کنید.

دوری از استعمال دخانیات و کشدن سیگار
یکی از عوامل مخرب که می‌تواند باعث وارد شدن آسیب‌های مختلف به دندان‌های شما شود، مصرف دخانیات است. توجه داشته باشید که مصرف سیگار و سایر دخانیات در این زمینه، بر روی کل سیستم بدن اثر گذاشته و بهتر است از آن‌ها دوری‌کنید. استفاده از سیگار، قلیان و سایر موارد مشابه بر روی دندان‌ها، بد رنگ شدن آن‌ها، ایجاد بوی بد در دهان و بروز برخی از بیماری‌های مربوط به لثه تاثیر می‌گذارد.

اثر سیگار بر سلامت دندان

نوشیدن فراوان آب در طول روز
نوشیدن آب در طول روز می‌تواند بر روی سلامتی بخش‌های مختلف بدن اثرگذاری فوق‌العاده بالایی داشته باشد. از این رو می‌توانیم نتیجه بگیریم این عامل بر روی سلامت دندان‌های شما هم اثر می‌گذارد. نوشیدن آب می‌تواند مواد چسبنده که بر روی دندان‌های شما قرار گرفته‌اند را تا حد زیادی پاک کرده و اثرات آن‌ها را در این زمینه از بین ببرد.

بر این اساس می‌توانیم ادعا کنیم که نوشیدن آب زیاد به ‌صورت روزانه طول عمر دندان‌ها را بیشتر کرده و از احتمال فرسودگی آن‌ها به میزان قابل ‌توجهی می‌کاهد. پس یکی از اقداماتی که می‌توانید انجام دهید تا در نهایت دندان‌های سالم و زیبا داشته باشید، نوشیدن آب کافی در طول روز است.

عدم مصرف مواد غذایی شیرین و قندی
باقی ماندن مواد غذایی قندی و شیرین بر روی دندان‌ها، باعث ایجاد اسید در دهان می‌شود. میدانیم که اسیدی شدن محیط دهان می‌تواند آسیب‌های زیادی را برای دندان‌ها به دنبال داشته باشد و به مرور باعث پوسیدگی و فرسودگی مینای دندان شود. بر این اساس شما از طریق کاهش مصرف مواد قندی در رژیم غذایی روزانه خود، می‌توانید سلامت دندان‌هایتان را به میزان قابل ‌توجهی افزایش داده و آن‌ها را در وضعیت بهتر و سالم‌تری قرار دهید.

تاثیر مصرف زیاد شکلات بر دندان ها

افزایش مصرف فیبر
یکی از مواد غذایی که می‌تواند سلامت بهتر و بالاتر دندان‌های شما را به دنبال داشته باشد، مصرف مواد غذایی حاوی فیبر است. از این رو معمولا توصیه می‌شود برای داشتن دندان‌های سالم، از انواع میوه‌ها و سبزیجات تازه حاوی فیبر استفاده کنید. مواد غذایی حاوی فیبر می‌تواند افزایش طول عمر دندان‌ها را به دنبال داشته باشد.

چکاپ های دوره ای دندان
در اغلب مواقع افراد تا زمانی که آسیبی به دندان‌هایشان وارد نشده و نیاز به درمان نداشته باشند، معمولا به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنند. در صورتی که این کار کاملا اشتباه بوده و می‌تواند باعث کاهش طول عمر دندان‌ها شود. در بسیاری از مواقع شما می‌توانید با مراجعه به‌موقع به دندان‌پزشکی، وضعیت دندان‌های خود را در وضعیت بهتر و مطلوب‌تری قرار دهید.

بر این اساس توصیه می‌کنیم هر 6 ماه یک بار برای چکاپ و معاینه به دندان‌پزشک مراجعه کنید. این کار می‌تواند باعث پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های مختلف به دندان‌های شما شود. در چنین حالتی اگر پوسیدگی یا آسیب‌های مختلفی در دندان‌های شما وجود داشته باشد، با اقدام به‌موقع می‌توانید درمان را شروع کنید.

برای رزرو وقت ملاقات جهت بررسی و مشاوره درمان با کلینیک دندان پزشکی دکتر نفیسه امامی تماس حاصل فرمایید؛ شماره کلینیک 02188059029

متخصص جراحی ریشه دندان

در مسواک زدن افراط نداشته باشید!

در بسیاری از مواقع افراد به دلیل وسواس بیش ‌از حد، در طول روز چندین بار اقدام به مسواک زدن می‌کنند تا آلودگی‌های موجود در دهان را به‌ صورت کامل از بین ببرند. توجه داشته باشید که این کار می‌تواند اثرات سوئی را به دنبال داشته باشد؛ از این رو توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان در مسواک زدن افراط نکنید.

در بهترین حالت باید نهایتا بعد از هر وعده غذایی و یا خوردن میان وعده‌های شیرین اقدام به مسواک زدن کنید. در این حالت مواد غذایی مضر باقی‌مانده بر روی دندان‌ها تا حد زیادی از بین رفته و خطر پوسیدگی از آن‌ها دور می‌شود.

تاثیر تغذیه بر سلامت دهان و دندان

یکی از مؤثرترین عواملی که می‌تواند بر روی سلامت دندان‌های شما اثر گذاشته و باعث بروز تغییراتی در آن‌ها شود، تغذیه است. از این رو معمولا توصیه می‌شود که یک برنامه غذایی سالم برای خود انتخاب کنید تا هیچ مشکلی برای دندان‌های شما پیش نیاید. برخی از غذاهای مفید برای دندان‌ها عبارتند از:

  • غذاهای سرشار از کلسیم و فسفر معمولا بهترین گزینه‌ها هستند که می‌توانند سلامت دندان‌ها را به دنبال داشته باشند.
  • معمولا توصیه می‌شود برای داشتن دندان‌های سالم، به سراغ غذاهای دریایی حاوی فسفر بروید. سبزی‌هایی مانند کرفس، هویج، کاهو، خیار و … خاصیت باکتری‌کش دارند و می‌توانند ذرات و مواد غذایی باقی‌مانده در دهان را تا حد زیادی از بین ببرند.
  • ویتامین D موجود در برخی از مواد غذایی مانند روغن ماهی، زرده تخم‌مرغ و … در این زمینه کمک‌کننده است و می‌تواند دندان‌ها را در وضعیت بهتری قرار دهد.
  • ویتامین C یکی از بهترین ویتامین‌ها برای سلامت دندان‌ها محسوب می‌شود. شما می‌توانید این ویتامین را در میوه‌ها و سبزی‌هایی مانند پرتقال، کیوی، کلم، فلفل دلمه، کلم بروکلی و … به دست آورید.
  • اگر می‌خواهید همواره دهان خوشبو داشته باشید، می‌توانید هر روز یک عدد سیب میل کنید که خواص دیگری هم برای شما به دنبال دارد.

مواد غذایی سالم برای سلامتی دندان

جمع بندی

داشتن دندان‌های سالم و تمیز، معمولا دغدغه اغلب افراد محسوب می‌شود. بسیاری از افراد اقدامات ویژه‌ای برای حفظ سلامت دندان‌های خود انجام می‌دهند تا بتوانند سلامت آن‌ها را تضمین کنند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به‌ صورت روزمره را می‌توانیم از مهم‌ترین نکات در این زمینه بدانیم که اثرگذاری فوق‌العاده‌ای بر روی سلامت و طول عمر دندان‌ها دارند.

در بخش‌های قبلی به ‌صورت کامل به معرفی چند نمونه از مهم‌ترین نکات و راهکارها در این زمینه پرداختیم تا شما بتوانید با استفاده از آن‌ها، دندان‌های سالم و عاری از هرگونه پوسیدگی داشته باشید.

فیسبوک
تلگرام
واتساپ
ایمیل
لینکدین
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر نفیسه امامی

دریافت مشاوره رایگان از دکتر نفیسه امامی

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را با دقت تکمیل نمایید.