درمان ریشه دندان‌های دائمی کودکان
با ریشه‌های نابالغ
(اپکسوژنزیس Apexogenesis و اپکسیفیکاسیون Apexification)

درمان ریشه دندان‌​​​​​‌های نابالغ کودکان

دندان‌های نابالغ:

پس از رویش دندان در دهان حداقل 5 سال زمان جهت تکمیل انتهای ریشه (اپکس Apex) نیاز است. در صورتیکه در این دوره دندان کودک در اثر پوسیدگی ضربه و... نیاز به درمان ریشه پیدا کند به علت ضعیف بودن دیواره‌ها و باز بودن انتهای ریشه نیاز به ملاحظات خاص جهت درمان ریشه دندان کودک توسط متخصص اندو Endo وجود دارد.

درمان ریشه دندان های دائمی‌ کودکان با ریشه های نابالغ از مهم‌ترین فرایند‌های دندانپزشکی است که در سلامت آینده کودکان نقش به‌سزایی دارد؛ به همین دلیل لازم است که قبل از مراجعه به دندانپزشک در این زمینه، حتما از تخصص پزشک اطمینان حاصل کرده و تا حدی با این فرایند آشنایی داشته باشید. اپکسوژنزیس و اپکسیفیکاسیون روش‌هایی برای درمان ریشه کودکانی هستند که هنوز دندان در حال رشد دارند. این روش‌ها باعث می‌شوند که فرزند شما از همان سنین پایین، دندان خود را حفظ کرده و نیازی به کشیدن آن پیدا نکند.

دکتر نفیسه امامی با چندین سال سابقه درمان کودکان و ارتباط مناسب با کودک درمان ریشه‌های نابالغ را با بالاترین کیفیت انجام خواهند داد.

-         دندانپزشک تا حد امکان باید پالپ سالم را حفظ کند تا فرایند رشد دندان دچار مشکل نشود.
-         باید محیطی امن و استریل برای کودک فراهم شود که در طول فرایند درمانی دچار ترس و وحشت نشود.
-         با استفاده از رادیوگرافی و عکسبرداری دقیق، فضای داخل دندان، وضعیت پالپ و طول کانال ریشه باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.
-         از ابزار‌های دقیق و تخصصی استفاده شود تا آسیبی به بافت و اعصاب دندانی وارد نگردد.
-         از مواد غیرحساسیت‌زا برای پر کردن دندان استفاده شود.

نکات مهم در درمان ریشه دندان های دائمی‌ کودکان با ریشه های نابالغ

افتادن دندان های شیری در کودکان حدودا از سن 6 سالگی شروع می‌شود و از آن به بعد، دندان های دائمی‌ جایگزین می‌شوند. پس از جوانه زدن و رشد این دندان‌ها، حداقل 5 سال زمان برای تکمیل انتهای ریشه یا Apex دندان نیاز است. در طی این مدت، دندان های کودک ممکن است دچار پوسیدگی شده یا آسیب‌هایی را در اثر ضربه‌های خارجی متحمل شوند که باعث انتقال عفونت به پالپ دندان می‌شود. در این صورت کودکان نیاز به درمان ریشه دندان های دائمی‌ با ریشه های نابالغ یا اپکسوژنزیس Apexogenesis و اپکسیفیکاسیون Apexification پیدا می‌کنند. از آنجا که انتهای ریشه هنوز به طور کامل شکل نگرفته و دیواره‌ها ضعیف هستند، نیاز است که درمان ریشه دندان با دقت زیاد و رعایت یکسری ملاحظات انجام شود.
آیا دلایل پوسیدگی دندان را می‌شناسید؟ کلیک کنید.

درمان ریشه دندان های دائمی‌ کودکان با ریشه های نابالغ چیست؟

-         دندان‌ها به رشد نهایی خود نرسیده‎‌اند.
-         تاج و ریشه دندان دارای طول کافی نیستند.
-         مینا و عاج دندان ضخامت کافی را ندارند.
-         پوسیدگی در آن‌ها رایج‌تر است و در صورت عدم رسیدگی، زودتر گسترش پیدا می‌کند.
-         انتهای ریشه هنوز بسته نشده و امکان تخلیه پالپ به صورت کامل وجود ندارد.
-         عدم انجام صحیح فرایند، ممکن است به اعصاب فک و د‌هان آسیب‌های جدی وارد کند.
-         عدم مراجعه به متخصص در این زمینه، باعث به تاخیر افتادن رشد دندان یا ضعیف شدن آن می‌شود.

چرا درمان ریشه دندان کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

باید بدانید که اپکسوژنزیس و اپکسیفیکاسیون در کودکان بسیار حساس است و انجام آن در یک یا دو جلسه امکان‌پذیر نیست؛ به همین دلیل دندانپزشک در ابتدای فرایند و پس از عکسبرداری، تعداد جلسه‌های مورد نیاز را برای شما تخمین خواهد زد تا یک دید کلی از فرایند درمان به دست آورید. علاوه بر این، هزینه درمان دندان های دائمی‌ کودکان با ریشه های نابالغ تا حد زیادی بستگی به میزان آسیب دیدگی دارد؛ زیرا این آسیب‌ها هستند که تعیین می‌کنند چه روشی برای درمان، بهترین روش است. برای مثال در صورتی که عفونت تا حد زیادی در پالپ گسترش پیدا کرده یا این قسمت ضربه دیده باشد، فرایند پیچیده‌تر شده و هزینه هم بالاتر خواهد رفت.

هزینه و مدت زمان اپکسوژنزیس و اپکسیفیکاسیون